Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michał Spisaka

spisak baner.jpg37048c1f882373988bda367d8bc6487c
Aktualności Portal Wydarzenia Mapa strony Galerie
grafikaborder
Powiązane galerie
Szczęśliwa i spełniona
03/10/2016
Anna Zubko
1807
 
 
 
 

 Z flecistką Marią Kerner (Węgry), zdobywczynią I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka rozmawia Regina Gowarzewska

 

 

Jak zareagowałaś na ogłoszenie wyników?

Poczułam się bardzo, bardzo szczęśliwa i spełniona. Właściwie byłam przekonana, że poszło mi dobrze, byłam zadowolona z kolejnych etapów, ale… równie dobrze jury mogło mnie inaczej ocenić.

 

Czy program Konkursu Spisaka w specjalności „flet” oceniasz jako trudny?

Oj tak i to w każdym etapie! Trzeba było się bardzo dobrze przygotować. W prawdzie nie było żadnych obowiązkowych utworów dla flecistów, więc można było wybierać utwory samodzielnie, jednak regulamin skonstruowany był tak, żeby nie było nam za łatwo.

 

Które z granych przez ciebie utworów są tymi ulubionymi?

Z całego konkursowego programu najbardziej lubię Sonatę na flet i fortepian D-dur Sergiusza Prokofiewa i popisową Fantazję na temat „Wolnego strzecla” Paula Taffanelaa

 

Czy często bierzesz udział w konkursach fletowych?

Tak, właściwie w każdym roku przynajmniej uczestniczę w jednym lub dwóch. Ubiegły rok nie był dla mnie zbyt szczęśliwy. Przepadłam w kilku ważnych rywalizacjach. Ale tak bywa. Jednak mam już sporo osiągnięć na swoim koncie. W poprzednich latach zdobywałam nagrody w Nowym Sadzie w Serbii i w czeskim Brnie.


Młodzi uczestnicy Konkursu im. Spisaka często podkreślają, że trudność sprawia im etap trzeci, bo nie mieli wcześniej okazji grać z orkiestrą.

Niestety, nie mamy okazji występować jako soliści koncertów z udziałem orkiestry. Ja grałam dotąd tylko dwukrotnie. Potrafię jednak odnaleźć się w pracy z zespołem, rozumiem orkiestrę, bo na co dzień jestem flecistką w orkiestrze. Cieszę się jednak, że w Dąbrowie Górniczej miałam okazję zagrać jako solistka i to dwukrotnie, bo jeszcze podczas Koncertu Laureatów. Na program III etapu wybrałam Koncert D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, bo  bo to piękna muzyka i wspaniała możliwość popisania się umiejętnościami przed słuchaczami.


 

 

 

Maria Kerner

Wychowanka Akademii Muzycznej im. Liszta w Budapeszcie, doskonaliła swoje umiejętności podczas licznych kursów mistrzowskich. Laureatka węgierskich konkursów krajowych, zwyciężczyni w 2011  Międzynarodowego Konkursu Fletowego im. Antona Ebersta w Nowym Sadzie (Serbia), dwa lata wcześniej na tym samym konkursie otrzymała nagrodę II, zdobywczyni II  nagrody w 2014 roku Międzynarodowego Konkursu im. Leosa Janacka w Brnie (Czechy). Współpracuje z wieloma orkiestrami, a od 2014 roku jest członkiem orkiestry Operetki Budapeszteńskiej.

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
proby.jpgd4ed15350677cdf8a7165be73f7989b9
publicznosc.jpge83b3eefe25ea6c5e19df04916c332a8
spisak statuetka.jpge158d3c19ffee077b6bf50b2182fe4f2
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0