Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michał Spisaka

spisak baner.jpg035a8ff0239d90953160e753b692c3f1
Aktualności Portal Wydarzenia Mapa strony Galerie
grafikaborder
Przyjaciel Spisaka wśród gości Konkursu
13/10/2016
Anna Zubko
1751
 
 
 
 


W dniu Koncertu Laureatów, 23 września swoje 88 urodziny obchodził profesor Leon Markiewicz przyjaciel Michała Spisaka i autor monografii poświęconej patronowi Konkursu. Jak zwykle obecny był wśród publiczności. O jubilacie nie zapomnieli prowadząca i uczestnicy Koncertu.


X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka przeszedł już do historii. Tegoroczna edycja towarzyszyła obchodom jubileuszowym 100-lecia miasta. Konkurs był wyjątkowy pod każdym względem. Rozpoczął go najmocniejszym akcentem największy z żyjących polskich kompozytorów, Krzysztof Penderecki, który dyrygował jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie, NOSPR. Wydarzenie zgromadziło wielu znakomitych gości. Tradycyjnie już wśród publiczności pojawił się Leon Markiewicz znakomity polski muzykolog, pedagog, nauczyciel akademicki, publicysta, profesor sztuk muzycznych przyjaciel Michała Spisaka i autor monografii poświęconej patronowi Konkursu.

 

23 września Profesor obchodził swoje 88 urodziny. Nie zapomnieli o nim prowadząca i uczestnicy Koncertu Laureatów.

 

Tak o powodach napisania monografii  „Michał Spisak 1914-1965. Życie i twórczość. Listy do przyjaciół. Wspomnienia” mówił sam autor:

Niezatarty ślad Michała Spisaka w historii muzyki polskiej jest aż nadto wystarczającym, muzykologicznym powodem do upamiętnienia jego życia i twórczości w kolejnej monografii. Tego zadania podjąłem się także z powodów osobistych. Przede wszystkim od pierwszego zetknięcia się z muzyką Spisaka uległem fascynacji jej specyficznym stylem, ujawniającym się w prostocie narracji muzycznej oraz w zdolności wywoływania nastroju optymizmu i radości. Z zapałem przedstawiałem ją na zajęciach ze studentami, w audycjach radiowych, delektowałem się nią podczas koncertów.


Drugim może nawet ważniejszym, motywem napisania monografii było osobiste poznanie kompozytora. Nastąpiło to na którejś Warszawskiej Jesieni pod koniec lat pięćdziesiątych. Zaskoczony jego kalectwem- niedowład nóg- byłem wprost zauroczony pogodnym sposobem bycia, promieniującym witalizmem, szczerą bezpośredniością w kontaktach towarzyskich. Znając go dotychczas jako kompozytora, zobaczyłem w nim CZŁOWIEKA w całym szlachetnym znaczeniu jako kompozytora, dziś szczycę się tym, że wraz z Bolesławem Szabelskim i Henrykiem Mikołajem Góreckim włączył mnie do ścisłego „śląskiego” grona swoich „warszawsko-jesiennych” przyjaciół, z którymi chętnie spędzał czas po koncertach, świętując swoje i ich sukcesy. Wspomnienia tej jakże cennej dla mnie przyjaźni i admiracji do kompozytora przerodziły się w nieprzepartą chęć utrwalenia historii jego życia i twórczości z uwypukleniem właśnie jego niezwykłej osobowości….

Zebranie potrzebnych źródeł nie było łatwe, zwłaszcza, iż część dokumentów pozostaje niestety dotąd we Francji.


 ****

Leon Markiewicz urodzony w 1928 roku w Wilnie, studia muzyczne z zakresu pedagogiki i teorii muzyki odbył w PWSM w Katowicach uzyskując dyplom z odznaczeniem. Uzupełnił je dysertacją doktorską w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz habilitacją w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w warszawie. W roku 1984 uzyskał tytuł profesora sztuki muzycznej.

 

Od początku swej działalności zawodowej związany z Akademią Muzyczną w Katowicach, w której kierował m.in. Katedrą Teorii Muzyki i Katedrą Edukacji Muzycznej (1981-2004). Od 1975 był prorektorem , zaś w latach 1979-1981 rektorem tej uczelni. Od roku 1999 profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie na Wydziale Nauk Społeczno- Pedagogicznych w Katowicach, gdzie prowadzi wykłady monograficzne, seminaria magisterskie i licencjackie.

 

W jego dorobku znajduje się ponad 100 publikacji i rozpraw naukowych oraz ok. 300 recenzji muzycznych i artykułów publicystycznych, głównie z zakresu kultury muzycznej Śląska. Szereg prac poświęcił twórczości i osobowości Karola Szymanowskiego. Jest m.in. autorem źródłowych monografii o Bolesławie Szabelskim – jednym z najwybitniejszych symfoników polskich oraz o Grzegorzu Fitelbergu-wybitnym dyrygencie i twórcy Wielkie Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

 

Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych sesjach naukowych, jest także popularyzatorem muzyki na koncertach, w radiu i telewizji. W latach 1987 -2003 Leon Markiewicz jako dyrektor i sekretarz jury uczestniczył w organizacji kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. Pełnił rolę honorowego Prezesa Zarządu Muzycznej Fundacji tego konkursu.

 

Laureat zespołowych nagród Prezesa Rady ministrów i Ministra Kultury za twórczość dla dzieci i młodzieży, nagród Ministra Kultury I i II st.; odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
proby.jpg254646af2d4539d3daf1139361c69af5
publicznosc.jpga500136b0a64c72f47812eb9640af53a
spisak statuetka.jpgcc32358289be0b93523419d054ae7f23
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0