Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michał Spisaka

spisak baner.jpgc11a7477d1e92ee9155bfdd829b7a633
Aktualności Portal Wydarzenia Mapa strony Galerie
grafikaborder
Powiązane galerie
Kupię trąbkę piccolo
03/10/2016
Anna Zubko
875
 
 
 
 

 Z trębaczem Aleksandrem Kobusem, zdobywcą I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka
rozmawia Regina Gowarzewska

 

 Swoją grą na trąbce zachwyciłeś słuchaczy, przekonałeś jurorów. Jak to się stało, że związałeś się właśnie z tym instrumentem?

Do szkoły muzycznej trafiłem w wieku 10 lat. Chciałem uczyć się gry na saksofonie, ale nie zostałem przyjęty. Nauczyciele zaproponowali jednak, że mógłbym się uczyć na innym instrumencie. Dano mi do wyboru kilka instrumentów, ale to ja podjąłem wówczas, jako dziecko decyzję, że będzie to trąbka. Dlaczego? Po latach na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć, ale wiem, że był to bardzo dobry wybór.

 

 

Czy często startujesz w konkursach?

Tak, jeżeli tylko mam po temu okazję. Ostatnio wziąłem udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Praska Wiosna, ale niestety, wówczas nie powiodło mi się. Tym bardziej cieszę się z pierwszej nagrody na Konkursie im. Spisaka.

 

 

Czy to  trudny konkurs dla trębaczy?

Właściwie nie. Największą trudnością było wytrzymanie całego programu kondycyjnie. Szczególnie pierwsze dwa etapy. Tego jednak trzeba się spodziewać, startując w dużym i wymagającym konkursie. Zdarzają się przecież konkursu 4-etapowe i też trzeba sobie z nimi poradzić.

 

 

W drugim etapie graliście program na dwóch instrumentach, bo również na trąbce piccolo.

To często jest wymogiem konkursowym, co sprawdza uniwersalne podejście nasze do instrumentu i jego zrozumienie.

 

 

W trzecim etapie wszyscy trębacze wykonywali Koncert na trąbkę Jana Nepomuka Hummla. Czy występowałeś już wcześniej z orkiestrą?

Doświadczenie, jak na razie, mam niewielkie. Jako solista wystąpiłem z towarzyszeniem orkiestry na koncercie, który był moim egzaminem dyplomowym na uczelni. Tak więc trzeci etap był na Konkursie im. Spisaka wyzwaniem.

 

 

Nagroda na tym Konkursie to nie tylko tytuł, dyplom i statuetka, ale też nagroda pieniężna. Czy wiesz już, co z nią zrobisz?

Najprawdopodobniej wydam ją na zakup instrumentu. Nie mam swojej trąbki piccolo, więc nareszcie będzie okazja, aby pomyśleć o własnej.

 

Aleksander Kobus

 
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Jeszcze jako student zdobył 16 nagród na konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych, m.in  I miejsce w  VII Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu, I miejsce w XIV International Chieri Competition we Włoszech, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Visegrad 4” w Sarospatak (Węgry), Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Brnie (Czechy). Doskonalił swoje umiejętności solistyczne, kameralne i orkiestrowe na kursach i warsztatach muzycznych u wielu wybitnych trębaczy. Jest również muzykiem sesyjnym i grającym muzykę rozrywkową. W 2014 i 2015 roku został laureatem wielu prestiżowych stypendiów m. in. stypendium "Młoda Polska", Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Stypendium Yamaha Music Foundation for Europe. Obecnie jest doktorantem  w macierzystej uczelni.

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
proby.jpgf9664d51e9e5a61959420aa27a6e3a83
publicznosc.jpg302dbea8700cba088a94e5457434e336
spisak statuetka.jpgdb44f2fd1b13412ba402dbec3d6edb47
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0