Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michał Spisaka

spisak baner.jpg02b959159ac162a46f6a1662ca4d9a24
Aktualności Portal Wydarzenia Mapa strony Galerie
grafikaborder
Wyniki Konkursu
29/07/2009
Administrator
 
 
 
 

27 września ogłoszeniem wyników oraz uroczystym koncertem laureatów zakończył się I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Przez dziesięć dni Dąbrowa Górnicza gościła znakomitych młodych muzyków z Polski i zagranicy. W konkursie wzięło udział 94 artystów z Polski, Węgier, Korei, Chin, Czech, Ukrainy, Niemiec, Chorwacji, Białorusi, Wielkiej Brytanii. Młodzi artyści rywalizowali w ramach trzech odrębnych specjalności. Były to obój, klarnet i fagot.

Dyrektorem Artystycznym Konkursu był Dziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego prof. Zygmunt Tlatlik. W skład Komitetu Honorowego Konkursu weszli znakomici polscy kompozytorzy: Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Jan Krenz jak również dyrektorzy filharmonii, dyrektorzy teatrów muzycznych, rektorzy akademii muzycznych z terenu całej Polski.

Zaproszenie do prac w jury przyjęli prof. Tomasz Miczka z Akademii Muzycznej w Katowicach (przewodniczący jury), prof. zw. Andrzej Janicki, z Akademii Muzycznej w Katowicach ( I Vice przewodniczący jury), prof. Bogumił Gadawski z Akademii Muzycznej w Warszawie (II Vice przewodniczący) oraz prof. Diethelm Jonas z Akademii Muzycznej w Lubece, prof. Jerzy Kotyczka z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Janusz Kopczyński z Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Valter Vitek z Uniwersytetu w Ostrawie, Zdzisław Nowak z Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy, prof. Mieczysław Stachura z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Wladimir Apatski  - prof. Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, prof. Wojciech Orawiec z Akademii Muzycznej w Gdańsku, adt  Marek Barański z Akademii Muzycznej w Katowicach. Sekretarzem jury jest prof. dr hab. Leon Markiewicz z Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyrektorem artystycznym Konkursu jest Zygmunt Tlatlik - prof. Akademii Muzycznej w Katowicach.

 
Zbigniew Podraza, prezydent Dabrowy Górniczej zwracając się do obecnych na uroczystości gości mówił: - Dzisiaj minęło 10 dni, odkąd muzyka Michała Spisaka zagościła ponownie w Naszym Mieście. Po raz pierwszy w międzynarodowym wydaniu. 10 dni, w trakcie których wiele młodych talentów miało możliwość zaprezentować swoje umiejętności. To także 10 dni w trakcie których mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mieli okazję spotkać się ze sztuką na wysokim poziomie. Pragnę z tego miejsca serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka mógł się odbyć: organizatorom, jurorom, a przede wszystkim uczestnikom.Mam także nadzieję, że w latach kolejnych ten Konkurs stanie się trwałym elementem dąbrowskiego życia kulturalnego i pomoże Dąbrowie Górniczej na stałe wpisać się na muzyczną mapę Polski i Świata.Kończąc chciałbym przytoczyć słowa Seneki, który powiedział, że Żeglarz, który nie wie dokąd płynie, nigdy nie będzie miał pomyślnych wiatrów. Ten cytat towarzyszy mi podczas prac nad tworzoną strategią rozwoju Dąbrowy. Życzę wszystkim uczestnikom, dla których busolą jest wrażliwość na piękno muzyki, aby złapali w swe żagle wiatry, które doprowadzą ich do upragnionych celów.
Jury Konkursu składające się z wybitnych polskich i zagranicznych artystów muzyków miało trudne zadanie z wyborem zwycięzców.

Rywalizacja była bardzo zacięta a oceny umiejętności często tylko nieznacznie się różniły. Po trzech etapach poznaliśmy w końcu finalistów I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka a zostali nimi Viola Vilmsen  - Niemcy - I nagroda w kategorii obój, Dawid Jarzyński - Polska - I nagroda w kategorii klarnet oraz Arkadiusz Adamczyk - Polska i Stefán Zsófia - Węgry - I miesca w kategorii fagot. 


Protokół Jury Konkursu odczytał jego przewodniczący Tomasz Miczka, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach.


Nagrody laureatom konkursu wręczali Tomasz Miczka, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach, Zbigniew Podraza - prezydent Dąbrowy Górniczej oraz Posłanka Beata Małecka - Libera.

I tak nagrody nagrody regulaminowe otrzymali:


W kategorii - obój

I nagroda w kwocie 12.000 zł oraz złoty medal - Viola Vilmsen  - Niemcy
II nagroda w kwocie 9.000 zł  oraz srebrny medal - Balla Tomás - Węgry
III nagroda w kwocie 5.000 zł oraz brązowy medal - Lorena Gawara - Polska
Wyróżnienie w kwocie 3.000 zł - Kaczmarczyk Paulina - Polska


Zwyciężczyni w kategorii obój Viola Vilmsen urodziła się 6 marca1985 r. w Bonn w Niemczech. Swoją edukację muzyczną zaczęła od lekcji gry na fortepianie, potem na trąbce, skrzypcach i oboju. Uczyła się także śpiewu. Brała udział w konkursach "Jugend musiziert", w których zdobyła kilka pierwszych miejsc, na szczeblu regionalnym i ogólnonarodowym, w kategorii z akompaniamentem fortepianowym, solo na trąbce, solo na oboju i w zespole. Na konkursie "Młody Muzyk Roku 2002" w Anglii zdobyła I miejsce za grę na fortepianie i oboju. W tym samym roku założyła własną orkiestrę i zadebiutowała jako dyrygent. W 2004 r. została wyróżniona przez Beethoven Society, które przyznało jej pierwszą nagrodę "Beethoven bonnensis". W roku 2006 uzyskała pierwsze miejsce w kategorii obój na międzynarodowym konkursie "Associaziona Mozart Italia" oraz od "Międzynarodowej Fundacji Mozarteum", Salzburg, Austria. Grała jako solistka oboista z różnymi orkiestrami w Niemczech oraz w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej. Między innymi, występowała z Bundesjugendorchester (Narodowa Niemiecka Orkiestra Młodzieżowa), the United Youth Orchestra of the Lands-Participants in World War II pod kierownictwem Valeryego Gergieva w Moskwie oraz na Sound Forum of Central Europe. W 2006 r. grała jako solistka we Włoszech z Haydn-Orchestra z Bolzano, Trento oraz z Orkiestrą Kameralną Astana z Jokohamy w Japonii i w Grecji z Hosteinisches Kammerorchester z Płn. Niemiec.Od roku 2003 pełni funkcję oboisty w Trio Poulenc, które zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie "Jugend musiziert". Pisze także i komponuje piosenki. Będąc w szkole należała do zespołu muzyki pop, w którym śpiewała, grała na keyboardzie i na perkusji. Od r. 2004 uczy się gry na fortepianie i oboju na Uniwersytecie w Lubece w Niemczech. Ponadto, studiuje także dyrygenturę. Uczestniczyła w nagraniach telewizyjnych i radiowych wyprodukowanych przez Westdeutscher Rundfunk (WDR), Norddeutscher Rundfunk (NDR) oraz Deutsche Welle (DW).W kategorii klarnet:

I nagroda w kwocie 12.000 zł oraz złoty medal - Jarzyński Dawid - Polska
II nagrody nie przyznano
III nagroda w kwocie 5.000 zł. oraz brązowy medal - Krzyżanowski Krzysztof - Polska
III nagroda w kwocie 5.000 zł. oraz brązowy medal - Shymanovich Yauhen - BiałoruśDawid Jarzyński urodził się 24 grudnia 1984 r. w Tychach. Jest klarnecistą i kompozytorem. W 2003 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie klarnetu prof. Leopold Perek. Od 2003 r. kontynuował naukę w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Zurychu w Szwajcarii, w klasie klarnetu prof. Matthias Mueller i klasie klarnetu basowego prof. Elmar Schmid. Dalszą edukację muzyczną kontynuował na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m. in.: Eduarda Brunnera, Charlesa Neidicha, Sharon Kam, Guy Deplus, Philippe Cupera, Davida Campbella, Matthiasa Muellera,Mieczysława Stachury, Giorgio Mandolesiego, Gaby von Pas-Riet i Adriany Hoelszky. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów klarnetowych i kompozytorskich: III Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (1999), I nagroda w kategorii solistów); IV Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2001); II nagroda w kategorii solistów i I nagroda w kategorii zespołów); XXX Ogólnopolski Konkurs "Młodego Muzyka" w Szczecinku (2001, II nagroda), IV Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II stopnia w Olsztynie (2002, III nagroda); III Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski "Patri Patriae" w Katowicach (2002, I nagroda); IV Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Kryształowy Kamerton" w Moskwie (2003, statuetka Kryształowego Kamertonu); V Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2003, I nagroda w kategorii solistów); XXVII Narodowy Konkurs Muzyczny w Riddes (Szwajcaria,2005 - I nagroda); VI Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2005); I nagroda w kategorii solistów), IV Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski "Patri Patriae" w Katowicach (2006, III nagroda); X Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2006, III nagroda w kategorii solistów), Międzynarodowy Konkurs "Młodego Solisty" w Luksemburgu (2006, srebrny medal). Otrzymal nagrody i wyróżnienia im. in od: Pary Prezydenckiej Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich (2002), Premiera Rady Ministrów Jerzego Buzka (2001), Ministrów Kultury (1999, 2000, 2002, 2007), Marszałka Województwa Śląskiego (2003, 2005), Prezydenta Miasta Katowice (2000, 2002, 2003). Jest półfinalistą II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego "Madeira Music" w Funchal (Portugalia, 2004) i finalistą XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego "Jeunesses Musicales" w Bukareszcie (Rumunia, bell, Matthias Mueller, Mieczysław Stachura, Giorgio Mandolesi, Gaba von Pas-Riet and Adriana Hoelszky. Jako solista występował z: Jenaer Philharmoniker, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Muzyki Nowej, Młodzieżową Orkiestrą Smyczkową im. K. Szymanowskiego i l'Orchestre du Conservatoire Superieur et Academie de Musique Tibor Varga.

Ważniejsze kompozycje:. Sonore "Nie dajcie się zwyciężyć złu" na klarnet i orkiestrę smyczkową (2001). "Ostinato" na 11 instrumentów (2002). "Quartet" na 14 instrumentów (2003). "Constructions" na 5 instrumentów (2003). Oboe Sonata (2004). Partia na klarnet solo (2004 - 2007). "Oko za oko" na wiolonczelę i fortepian (2006). "Ku pamięci" na klarnet i orkiestrę kameralną (2006)


W kategorii fagot:

I nagroda w kwocie 12.000 zł oraz złoty medal - Arkadiusz Adamczyk - Polska
I nagroda w kwocie 12.000 zł oraz złoty medal - Stefán Zsófia - Węgry
II nagrody nie przyznano
III nagroda w kwocie 5.000 zł. oraz brązowy medal - Hucek Daniel - Czechy
III nagroda w kwocie 5.000 zł. oraz brązowy medal - Zdybel Katarzyna - Polska

Arkadiusz Adamczyk urodził się 2 lipca1979 r. w Katowicach. Naukę gry na fagocie rozpoczął w wieku 13 lat w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod kierunkiem prof. Zygmunta Tlatlika. Następnie z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Bogusława Gadawskiego oraz podyplomowe studia mistrzowskie w Rogal College of Music w Londynie, pod kierunkiem Andrea di Flammineis oraz Martina Gatt'a. Pobierał lekcje mistrzowskie u takich instrumentalistów jak: Tomasz Sosnowski, Roger Birnstingl, Julie Price, Stefano Canuti oraz Ole Christian Dahl. Jest laureatem I nagrody w Przesłuchaniach Instrumentów Dętych w Olsztynie (1998), I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Oboistów i Fagocistów w Łodzi (2002), II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Fagotowym im. C. M. Webera we Wrocławiu (2004). Współpracował z Polish Festival Orchestra K. Zimmermana, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie. W latach 2004-2005 był I fagocistą oraz solistą Southbank Sinfonia w Londynie.Obecnie pracuje jako niezależny fagocista z różnymi orkiestrami na terenie Wielkiej Brytanii. Regularnie współpracuje z BBC National Orchestra of Wales oraz Orchestra of the Royal Opera House w Londynie. Aktualnie studiuje prywatnie pod kierunkiem Andrea di Flammineis.Stefán Zsófia urodziła się 5 marca1984 r. w Veszprém na Węgrzech. Kiedy miała 7 lat zaczęła naukę gry na fagocie. Uczęszczała do szkoły średniej w Budapeszcie, gdzie jej nauczycielem był József Vajda. Na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta studiowała w klasie Győrgy Lakatosa. W tym roku uzyskała dyplom ukończenia studiów. Od 2005 r. pełni funkcję pierwszego fagocisty w orkiestrze symfonicznej miasta Kaposvár, z którą występowała w Chinach, Austrii, Włoszech, Niemczech i w Szwajcarii. Grała w Orkiestrze Symfonicznej Węgierskiej Opery Państwowej i w Węgierskiej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej. Miała szczęście grać w orkiestrach pod batutą Andrása Ligeti oraz Zoltána Kocsisa i występować u boku takich znanych muzyków jak Jenő Jandó, Miklós Perényi i José Cura. Zdobyła następujące nagrody: trzecie miejsce na Konkursie Fagotowym Szkół Muzycznych (1994 r., Węgry), pierwsze miejsce oraz nagroda specjalna w Konkursie Fagotowym Szkół Muzycznych (1997 r., Węgry), trzecie miejsce na Konkursie Fagotowym Muzycznych Szkół Średnich (2001 r., Węgry), pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Fagotowym "Imre Weidinger" (2004 r.).

 

Przyznano także nagrody pozaregulaminowe. A wśród nich:

* Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego ufundowało nagrodę specjalną w postaci udziału w 2008 r. w "Spotkaniu Mistrza XX wieku z MŁODYMI ARTYSTAMI XXI wieku". Spotkanie to poprowadzi jeden z najwybitniejszych klarnecistów świata  Maestro Michael Lethiec. Nagrodę tą otrzymał klarnecista wybrany przez jury - Shymanovich Yauhen z Białorusi

* Nagroda Dyrektora Artystycznego dla najmłodszego finalisty - Pauliny Kaczmarczyk- (obój)

* Nagroda (pieniężna) ufundowana przez gazetę reklamową "Zielona Koniczynka" -  w kwocie 500 zł  dla zagranicznego finalisty w specjalności klarnet - Shymanovich Yauhen - Białoruś

* Nagroda pozaregulaminowa - pobyt w pensjonacie Biały Dworek - ufundowana przez  pensjonat Biały Dworek w Wiśle, dla laureata konkursu z Dąbrowy Górniczej - Arkadiusza Adamczyka.

 

Wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście na zakończenie uroczystości z wielką przyjemnością wysłuchali koncertu w wykonaniu laureatów I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.

 

Organizatorem I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka była gmina Dąbrowa Górnicza oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawowała opiekę merytoryczną nad Konkursem. Koordynatorem Konkursu z ramienia Gminy był Wydział Strategii, Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

 

Konkurs dofinansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego - Promocja Twórczości. 

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
proby.jpg0502fc8426952d042e58623bb96f6aae
publicznosc.jpgc3a5bfecd3a9b739fc68c8d328639d5f
spisak statuetka.jpg0d2b60baa9b836c573d89643f81df6a8
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0